Блоги

Детското братство. Г. МаноловаПенджер към света

Детското братство. Г. Манолова

Галина Манолова е от поколението на бесарабските българи, което таман сега навлиза в общественния ни живот и най-плодотворният период за всяка творческа личност. Тя е от онези студенти, които с голямо въодушевление възприемат възможността да възстановим своята народностна идентичност чрез културно-просветните институции на България. И съвсем неслучайно Галина избира етнологията за своя професионална самореализация. Тя хем е голяма патриотка на родното си село Кайраклий, хем ни покорява с чудесния български език и научни познания, придобити в учебните заведения. В нейните есета и разкази простия селски живот се оцветява с душевен романтизъм и гармоничност между хората, животния и растителния и мистичния свят. И дори неодушевлените предмети играят важната роля в целият облик на селското битие.
Но най-чудното, че Галина вече живее в САЩ, но именно оттам пише тези съкровенни, родолюбски и етнографски очерки. Наистина- большое и дорогое видится на расстоянии
.

Меченосец (глава). А. ПрохановПенджер към света

Меченосец (глава). А. Проханов
Перед взором читателя нового прохановского романа проходят либералы-постмодернисты, русские патриоты всех сортов, евреи, неоязычники-"арийцы", "комсомольцы"-номенклатурщики, увлечённые созданием кооперативно-сырьевого коммунизма "для своих" как придатка к великой западной цивилизации, бандеровцы, с их идеалом "одвечной" Украины, якобы обокраденной и обесчещенной "москалями", мистики-космисты, верующие катакомбной церкви…

Умирание белой расы. А. ФурсовПенджер към света

Умирание белой расы.   А. Фурсов
Ослабление гегемонии США — процесс очевидный с 1970-х годов. Однако этот процесс развивается не по Валлерстайну, то есть не так, как это происходило в случае с Великобританией и ее мировой гегемонией.
10 октября 2022 0 435 мигранты, кризис

Социализм-как неотчуждение труда.Пенджер към света

Социализм-как неотчуждение труда.

Причина социальной конфликтности развитого общества - это его разделение на богатых и бедных, влиятельных и бесправных.

Молдавский соратник СтолыпинаПенджер към света

Молдавский соратник Столыпина
Соратником знаменитого реформатора Петра Столыпина был молдавский дворянин, известный правовед своего времени Лев Кассо.

История Тараклийского университета. И. ГрекПенджер към света

История Тараклийского университета. И. Грек

В Тараклии задумали издать своеобразный буклет по ее истории с момента основания в 1813 г. и по настоящее время

Как заставить людей жить....?Пенджер към света

Как заставить людей жить....?

Казалось бы, ответ на вопрос «Нужна ли России идеология?» очевиден.
25 июня 2022 0 509 идеология

Бесарабци и браилският бунт (1841-42)Пенджер към света

Бесарабци и браилският бунт (1841-42)

Днес, на 24 юни по нов стил (12 юни по стар стил) се навършват 180 години, откогато е завършено съдебно разследване относно участниците на Втория Браилски бунт (1841–1842).

Молдаване сдаются...Пенджер към света

Молдаване сдаются...


Нищета молдавских идеологов

Может ли существовать какое-либо сообщество без солидарной идеологической идеи?

Проект бессарабской ГерманииПенджер към света

Проект бессарабской Германии
В 1918 году на части бывшей Бессарабской губернии готовилось создание государства немецких колонистов. В революционную эпоху среди этнических общин региона были распространены идеи создания своих национальных государств.